Menu Główne
powrót do strony głównej
mapa strony
ostatnio na stronie
o szkole
informacje
kampanie
sport
pomoc
Kontakt z SP nr 13
telefon/fax.
sekretariat
32 264-27-95
ds. uczniowskich
32 260-00-74
email
sp13@edu.
dabrowa-gornicza.pl
strona internetowa
www.zs2.dabrowa.pl
więcej informacji
kliknij tutaj
logo
Kalendarz
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
menu główne\kampanie\zachowaj trzeźwy umysł

Pierwsza zasada: opanujcie własne emocje, wyciszcie się, aby być dla dziecka wiarygodnym autorytetem. Przed rozpoczęciem ważnej rozmowy warto pokazać dziecku, że jest dla Was ogromną wartością, jest kochane, a rozmowa wynika z troski o jego przyszłość.
Druga zasada: rozpocznijcie rozmowę od pozytywnego stwierdzenia dotyczącego dziecka, aby wiedziało, że go nie przekreślacie, lecz doceniacie mimo różnych niezadowalających zachowań. Jeśli macie dowody na to, że dziecko stosuje używki, nie należy udawać, że o tym nie wiecie. Rozmowę trzeba zacząć od stwierdzenia: „Wiemy, bo widzieliśmy...". Następnie powiedzieć, że jest Wam smutno i niepokoicie się o zdrowie i życie dziecka. Mówienie o swoich uczuciach skłania drugą stronę do złożenia broni i niestosowania agresji. Jeśli chcecie przeprowadzić rozmowę profilaktycznie, powinniście to szczerze powiedzieć, np. „Nie podejrzewamy cię o..., ale jesteśmy zaniepokojeni ogromem zagrożeń czyhających na twoich rówieśników. Dlatego chcemy z tobą porozmawiać. Boimy się, żeby inni nie namówili cię do..., bo chcielibyśmy, żebyś miał piękne i wartościowe życie".
Trzecia zasada: mówcie wprost, o co Wam chodzi, nie udawajcie, nie zmierzajcie okrężną drogą do sedna sprawy. Mówcie o tym, co czujecie i jak to na Was działa. Dziecko zrozumie, że jesteście szczerzy i łatwiej mu będzie podjąć rozmowę.
Czwarta zasada: jeśli macie problemy z nałogami, przyznajcie się do tego. Powiedzcie dziecku szczerze, że nie jest to przyjemne, że trudno sobie poradzić z przyzwyczajeniem. Powiedzcie też, że sami kiedyś myśleliście, iż uzależnienia Was nie dotyczą.
Piąta zasada: dajcie dziecku wsparcie. Powiedzcie, że niezależnie od tego, co zrobi, jesteście w stanie je wspierać i pomagać mu. Musi jednak z Wami współpracować i realizować wspólne ustalenia, a przynajmniej mieć taką wolę. Jeśli będzie oszukiwało, będziecie musieli — dla jego dobra — wprowadzić zdecydowane formy przeciwdziałania jego zachowaniom ryzykownym.
W ramach Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł 2010” w naszej szkole obok działań sportowych i kulturalnych przeprowadziliśmy akcję profilaktyczną połączoną z obchodami przypadającemu na 31 maja Światowemu Dniu bez Papierosa – pod hasłem „WIEM WIĘCEJ, BO GŁÓWKA PRACUJE, WIEM WIĘCEJ, BO SIĘ NIE TRUJE”.


W ramach akcji m.in. odbył się konkurs na plakat uświadamiający szkodliwy wpływ nikotyny na organizm człowieka. Z najciekawszych plakatów oraz plakatów profilaktycznych, które otrzymaliśmy od Sanepidu, zaprezentowano Biennale Plakatów Tematycznych.


Koordynatorami akcji był pedagog szkolny mgr Beata Frączek oraz nauczyciel mgr Anna Pastusiak

Menu SP nr 13
Szkoła Podstawowa nr 13
imienia Adama Piwowara

Gimnazjum nr 5
imienia Legionów Polskich

informacje
zajęcia pozalekcyjne
logo
logo
REKRUTACJA

logo
logo
logo
dokumenty szkolne
kontakt

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło