Menu Główne
powrót do strony głównej
mapa strony
ostatnio na stronie
o szkole
informacje
kampanie
sport
pomoc
Kontakt z SP nr 13
telefon/fax.
sekretariat
32 264-27-95
ds. uczniowskich
32 260-00-74
email
sp13@edu.
dabrowa-gornicza.pl
strona internetowa
www.zs2.dabrowa.pl
więcej informacji
kliknij tutaj
logo
Kalendarz
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
menu główne\o szkole\historia szkoły
Historia Zespołu Szkół nr 2 w Dąbrowie Górniczej
Szkoła Podstawowa nr 13
im. Adama Piwowara
Gimnazjum nr 5
im. Legionów Polskich

rok 1959:

Historia Zespołu Szkół nr 2 w Dąbrowie Górniczej sięga 1959 roku, wtedy to powstała Szkoła Podstawowa nr 13. Jej pierwsza siedziba mieściła się w budynku obecnego Liceum Sztuk Plastycznych przy ulicy Kosmonautów 8. Była pierwszą nowoczesną szkołą wybudowaną na nowym osiedlu Gołonóg. Dzieci, tego dynamicznie rozwijającego się osiedla, chodziły do tej pory, do starej, przedwojennej szkoły nr 12, znajdującej się u podnóża wzgórza gołonowskiego, która okazała się za mała.

lata 60-te:

W latach sześćdziesiątych na osiedlu było bardzo dużo młodzieży w wieku szkolnym i nowa placówka pracowała na dwie zmiany. Siłą rzeczy stała się ważnym ośrodkiem kulturalnym. Organizowane tam imprezy, w tym zabawy sylwestrowe dla mieszkańców, cieszyły się dużym powodzeniem wśród rodziców uczniów. W związku z rozwojem osiedla wybudowano w końcu lat sześćdziesiątych nową Szkołę Podstawową nr 15 i III LO im. L. Szenwalda. W tej sytuacji "trzynastka" straciła swoją dominującą pozycję.

rok 1979:

W 1979 roku szkoła została przeniesiona do nowego obiektu, mieszczącego się przy ulicy Al. J. Piłsudskiego 24 i w tych murach pozostaje do dzisiaj.

rok 1997:

Szkoła w latach 1971 - 1990 działała pod patronatem Braci Lipskich. Od roku 1997 nowym patronem placówki jest Adam Piwowar (1874-1939) - pierwszy prezydent miasta, organizator Zagłębiowskiego Oddziału Legionów Polskich oraz profesor dąbrowskiej "Sztygarki".

Szkoła Podstawowa nr 13
im. Adama Piwowara
Historia
Patrona Szkoły Podstawowej
Szkołą kierowali kolejno:
Stefan Żurek,
Edward Abramski
Marcin Jedrzejkiewicz,
mgr Tadeusz Stachura,
mgr Stanisław Zachariasz,
Wanda Masłowska,
mgr Zygmunt Aniołkiewicz,
mgr Henryka Gębala,
mgr Janina Pukacz

rok 1999:

W ostatnich latach placówka została poddana reorganizacji. W 1999 roku w budynku "trzynastki" władze miasta utworzyły Gimnazjum nr 5, którego dyrektorem była mgr Jolanta Kowalik.rok 2002:

W roku 2002 obie jednostki połączono, tworząc Zespół Szkół nr 2, którego dyrektorem została mgr Ewa Jakubik.

Obecnie w szkole zatrudnionych jest 64 nauczycieli, którzy troszczą się o wszechstronny rozwój uczniów. W ciągu swego kilkudziesięcioletniego istnienia szkoła aktywnie uczestniczyła i nadal uczestniczy w życiu miasta i regionu. Zgodnie z tradycją, każdego roku uczniowie biorą udział w licznych konkursach, olimpiadach, zawodach sportowych, organizują imprezy dla środowiska, współpracują z wieloma instytucjami w mieście i regionie.
Od lat Zespół Szkół Nr 2 jest w czołówce dąbrowskich szkół, uczniowie zdobywają wyróżnienia, puchary, odnoszą sukcesy w konkursach przedmiotowych.

rok 2003:

W październiku 2003 roku Szkoła Podstawowa nr 13 i Gimnazjum nr 5 otrzymały certyfikat i dyplom "Szkoła z klasą". W akcji organizowanej przez Gazetę Wyborczą oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej - Aleksandra Kwaśniewskiego.
.


Niejednokrotnie w tych działaniach wspierali nas:
Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza,
Rada Rodziców,
prężnie działający Szkolny Samorząd Uczniowski.

rok 2009:

27 marca 2009r. w Zespole Szkół nr 2 w Dąbrowie Górniczej odbyło się otwarcie Boiska "Orlik 2012r.

rok 2010:

12 lutego 2010r. odbyło się uroczyste otwarcie tafli lodowiska

więcej na ten temat można dowiedzieć się tutaj.

rok 2011:

23 marca 2011r. odbyła się uroczystość nadania imienia Legionów Polskich i przekazania sztandaru Gimnazjum nr 5 mieszczącego się w Zespole Szkół nr 2 w Dąbrowie Górniczej przy al. J. Piłsudskiego 24.

więcej na ten temat można dowiedzieć się tutaj.

Uczniowie naszej szkoły rozwijali swoje zainteresowania i zdolności uczestnicząc w wyjściach do teatrów, kin, muzeów, w wycieczkach przedmiotowych, turystycznych, krajoznawczych i rekreacyjnych, przygotowując okolicznościowe i tematyczne gazetki ścienne i redagując szkolne gazetki: "Szczęśliwa Trzynastka", "Świetliczek", „Agent 005” , "Euromaniak"

Tradycją naszej szkoły stały się: turniej pływacki, turniej piłki nożnej "Ojciec i syn".

Przez cały czas istnienia i działalności szkoła współpracuje z różnymi instytucjami społecznymi i kulturalnymi, działającymi na terenie naszego miasta i okolic. Należą do nich:

Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza, Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, Miejski Ośrodek Pracy Twórczej, Miejski Oddział PCK, Miejsca Biblioteka Publiczna, Dom Pomocy Społecznej, Specjalny Ośrodek Szkolno-wychowawczy Dla Dzieci Niewidomych I Niedowidzących, Związek Harcerstwa Polskiego, Przedszkole Nr 32, Schronisko Dla Zwierząt W Sosnowcu, Pałac Kultury Zagłębia, Akademia Filmowa Przy Kinie „Ars”, Agencje Artystyczne.

Uczniowie wraz z opiekunami brali udział w licznych akcjach charytatywnych, ekologicznych, prozdrowotnych np.: bezpieczna szkoła, sprzątanie świata, akcja ekologiczna - sadzenie drzewek, góra grosza, dzieci dzieciom, paczka dla szczeniaczka, wsparliśmy finansowo Fundację na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych, akcja słodycze dla dzieci przekazane Polskiemu Komitetowi Pomocy Społecznej.

Organizowaliśmy wiele szkolnych konkursów i zawodów międzyklasowych, mając okazję sprawdzić zdobyte umiejętności i wiedzę.

Do takich konkursów należą: konkurs recytatorski, konkurs ortograficzny, konkurs wiedzy o mitologii Greków i Rzymian, Szkolny Dzień Języka Niemieckiego w ramach obchodów Europejskiego Dni Języków Obcych, Festiwal Piosenki Obcojęzycznej, konkurs baśni.

Corocznie organizujemy liczne zawody sportowe.

Wspólnie przeżywaliśmy obchody świąt narodowych, szkolnych, okolicznościowych oraz religijnych. Uczestniczyliśmy w bardzo wielu akademiach, apelach, wieczornicach, dyskotekach, zawodach sportowych, konkursach międzyklasowych, zajęciach pozalekcyjnych i pozalekcyjnych imprezach środowiskowych. Nasi absolwenci kontynuują naukę w szkołach średnich, często również na uczelniach wyższych. Najstarsi z nich są dzisiaj, między innymi: lekarzami, nauczycielami, inżynierami. Niektórzy z nich nadal mieszkają w naszym mieście.


Menu SP nr 13
Szkoła Podstawowa nr 13
imienia Adama Piwowara

Gimnazjum nr 5
imienia Legionów Polskich

informacje
zajęcia pozalekcyjne
logo
logo
REKRUTACJA

logo
logo
logo
dokumenty szkolne
kontakt

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło